• Bez kategorii

Dni Miast w Gdańsku

To było moje pierwsze zetknięcie się z organizacją GFPS. Moja przyjaciółka Asia znalazła wydarzenie “Gdańsk – Miasto Wolności”  szukając informacji o tandemach językowych. Niewiele się zastanawiając, podjęłyśmy decyzję … Jedziemy !

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych polskich miast, którego historia łączy zarówno Polaków, jak i Niemców – było to więc idealne miejsce na kilkudniowe spotkanie organizacji GFPS.

Ulokowaliśmy się niedaleko zabytkowego Dworca Głównego w Gdańsku, W hostelu 3city Gdańsk, z którego okien roztaczał się widok na zabytkowe centrum miasta.

W czwartek po przyjeździe uczestników i kolacji odbyło się Quizowanie – czyli quiz odbywający się przez przygotowaną przez organizatorów aplikację mobilną. Rozwiązywanie zadań miało miejsce w czasie rzeczywistym, a smaku rywalizacji dodawała punktacja – im krótszy czas odpowiedzi, tym więcej punktów. Następnie odbyło się wyjście do klubu na gdańskiej starówce. Szczęśliwie trafiliśmy na wieczór karaoke, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać bliżej polskie piosenki i tańczyć całą noc przy ich akompaniamencie.

Po długim zwiedzaniu czekał na nas pyszny obiad – a po nim … Zwiedzanie miasta!No cóż, jednak nie całą, ponieważ następny dzień zapowiadał się również bardzo intensywnie! Od razu po śniadaniu wyruszyliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności. Pomnik Trzech Krzyży upamiętniający poległych stoczniowców oraz nowoczesny budynek muzeum robią naprawdę ogromne wrażenie. Po wejściu do muzeum każdy z nas otrzymał audioprzewodnik we własnym języku. Wszyscy bez wyjątku byli zachwyceni. Wystawy łączyły w sobie nowoczesność z historią – najważniejsze wydarzenia i postaci ze współczesnej historii Polski  zostały pokazane w taki sposób, aby zainteresować każdego, niezależnie od wieku czy kraju pochodzenia.

Podzieleni na dwie grupy – niemiecką i polską, razem z sympatycznymi przewodnikami ruszyliśmy “na miasto”.  Dowiedzieliśmy się wiele o architekturze Gdańska, o jego historii, o obyczajach jego mieszkańców. To były niemal 3 godziny intensywnego zwiedzania – pogoda niestety nie dopisywała, ale było warto dowiedzieć się tak wielu ciekawych historii.

Po kolacji część z nas została w hostelu na seans “ Człowieka z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, natomiast reszta udała się do Jump City. Jump City to park trampolin – po krótkim przeszkoleniu na temat bezpieczeństwa mogliśmy rozpocząć zabawę – skakać z jednej trampoliny na drugą, zanurzyć się w basen pełen gąbek, wspiąć się na ściankę wspinaczkową i wiele, wiele więcej…

Mimo zakwasów, radośnie powitaliśmy kolejny dzień projektu – każdy, kto jeszcze nie wiedział czym jest GFPS-Polska, mógł się tego dowiedzieć na spotkaniu przygotowanym w Europejskim Centrum Solidarności. Mieliśmy też okazję bliżej poznać stypendystów z obecnego semestru, ponieważ odbyło się oficjalne ich powitanie.

Po spotkaniu część z nas wyruszyła nad morze. Razem z nowo poznanymi uczestnikami wyjazdu przeszliśmy się brzegiem morza z Jelitkowa aż do Sopockiego mola. Jakie było nasze zdziwienie, gdy na stacji Szybkiej Kolei Miejskiej zobaczyliśmy resztę grupy!

Ale to nie był jeszcze koniec … Po obiedzie czekały na nas warsztaty tańca Swing . Dzięki entuzjazmowi Piotrka Baranowskiego i naszej instruktorki Marty, każdy bez wyjątku polubił ten taniec.

Zbliżał się ostatni wieczór z drużyną GFPS. Część z nas spędziła go w klubie, część w klubokawiarniach, na swingowym wieczorze tanecznym. Inni integrowali się w hostelu lub wybrali wszystkie możliwe opcje …

Rano nastąpiła ewaluacja projektu przez uczestników i pożegnanie z drużyną GFPS i Gdańskiem. Czas minął bardzo szybko, każda chwila naszego wyjazdu była intensywna i każdy z nas to potwierdził. Dla mnie był to  jeden z najbardziej udanych wyjazdów. Organizatorzy, zarząd GFPS, uczestnicy wyjazdu okazali się być niezwykle otwartymi ludźmi. Pod koniec spotkania znaliśmy się niemal wszyscy – integracja była znakomita ! Mam nadzieję, że będę miała okazję wziąć udział w jeszcze wielu projektach organizowanych przez GFPS. GFPS, organizatorzy i Gdańsk – Daliście radę !

Autor: Renata Pacuszka

Foto: Marina Yegorova

You may also like...