„Demokracja w okresie przemian“ – termin zgłoszeń przedłużony do 31.07.2017

Polsko-niemieckie seminarium dziennikarskie „Demokracja w okresie przemian”

Uwaga – termin zgłoszeń został przedłużony do 31.07.2017

Link zur deutschen Version

fot. Jugendpresse Deutschland / Charles Lother

Podczas letniego tygodnia młodzi dziennikarze spotykają się, aby dyskutować o demokracji w Europie, Niemczech i Polsce. GFPS-Polska wraz z Jugendpresse Deutschland mają przyjemność zaprosić 10 Niemców i 10 Polaków w wieku od 16-26 lat na seminarium dziennikarskie pod tytułem „Demokracja w czasie przemian”, podczas którego będzie można przeprowadzić wywiady i podyskutować z gośćmi ze świata dziennikarstwa, kultury i polityki oraz poznać bliżej kraj sąsiada.

W ostatnim czasie w wielu krajach europejskich obserwujemy wzrastające poparcie dla partii populistycznych i narodowo-radykalnych. W efekcie pojawiają się wątpliwości, czy demokracja jest wciąż wartości cenioną przez obywateli i czy mamy odwagę jej bronić. Podczas dyskusji z ekspertami spróbujemy odpowiedzieć na pytania związane z tym ustrojem i zastanowimy się, czy rację miał Winston Churchill twierdząc, że  „demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu’’

Jak zmieniła się nasza demokracja? Czym różni się polska demokracja od niemieckiej i z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Jak możemy chronić demokrację? W jaki sposób funkcjonuje dziennikarstwo międzynarodowe? Jakiej chcemy przyszłości dla Europy? W jaki sposób każdy z nas może się przyczynić do porozumienia między narodami?

W dniach 20 – 25. sierpnia uczestnicy będą mieli możliwość stworzyć artykuł związany z demokracją i poszerzyć swoje umiejętności dziennikarskie. W dwuosobowym zespole polsko-niemieckim wybiorą wspólny temat, na który każdy zredaguje w języku ojczystym artykuł ze swojej perspektywy. Artykuły zostaną opublikowane na blogu politikorange. Poza przygotowaniem artykułów będzie można poznać bliżej organizacje zajmujące się wzmacnianiem demokracji oraz interesujących uczestników życia społeczno-politycznego, a także odwiedzić pobliski Wrocław i poznać kulturę sąsiada podczas wspólnych wieczorów tematycznych. W kwestiach merytorycznych i językowych z przyjemnością pomogą doświadczeni dziennikarze oraz pośrednicy językowi.

Jeśli interesujesz się mediami, jesteś w wieku 16-26 lat oraz znasz język angielski lub/i niemiecki na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację, zgłoś się!

Zgłoszenia przyjmujemy do 15.lipca 2017 31.07.2017 na stronie https://gdb.jugendpresse.de/veranstaltungen/details/?land=berlin&id=364 . W przypadku problemów ze zgłoszeniem prosimy o kontakt: joanna.zulawinska@gfps.pl.

Szczegóły:

  • Zakwaterowanie: Jugendherberge Görlitz „Altstadt”, Görlitz, Niemcy
  • Data: 20.08.2017 g.12:00 – 25.08.2017 g.12:00
  • Koszt uczestnictwa: 100 PLN/25 EUR – cena zawiera wyżywienie, zakwaterowanie i wycieczkę do Wrocławia.

Cieszymy się na Wasze zgłoszenia!

Zobacz też...