Tandem 2016

Tandem 2016

08 Sie, 2016 - 21 Sie, 2016

tandem

W sierpniu 2016 w Sławie w Województwie Lubuskim odbył się kolejny Tandem Polsko-Niemiecki. Uczestnicy mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe na zajęciach prowadzonych przez native speaker’ów oraz wziąć udział w przygotowanym programie kulturalnym.

Stały punkt tego projektu, czyli Tandemy w parach polsko-niemieckich, którym projekt zawdzięcza swą nazwę, pomogły przełamać barierę językową, a także poznać bliżej mentalność i zwyczaje kulturowe Polski oraz Niemiec. Program kulturalny, który współtworzyli uczestnicy, obejmował między innymi polskie wesele czy Fasching – karnawał w iście niemieckim stylu. Uczestnicy przygotowali m.in. warsztaty biurokracji, segregowania odpadów komunalnych, języka gender, przygotowywania masek karnawałowych. Warsztaty teatralne pokazały, że oprócz „języka mówionego” istnieje „język ciała” i w razie niepowodzeń w porozumiewaniu się przy użyciu słów można skorzystać z pantomimy (co nawiasem mówiąc nabiera szczególnego znaczenia dla uczestników takich kursów jak Tandem). Czas wolny służył lepszemu poznawaniu się nawzajem poprzez pomoc w odrabianiu prac domowych, wspólnym zbieraniu grzybów czy pływaniu kajakiem po jeziorze. Dla lubiących wyzwania kulinarne przygotowany został szybki kurs lepienia pierogów, więc teraz uczestnicy w razie tęsknoty za dobrympolskim jedzeniem są w stanie przygotować je samodzielnie.
Magiczną stroną tego projektu są nawiązane znajomości między studentami z Polski i Niemiec, które, miejmy nadzieję, przetrwają próbę czasu. Wycieczki do Wrocławia i Poznania ukazały zarówno niemiecki jak i polski charakter tych miast. Na Tandemie nie mogło również zabraknąć przedstawienia uczestnikom programu stypendialnego GFPS-Polska – jego historii oraz obecnie oferowanych możliwości. Zadanie to wykonali Marcin Tadrzak, były organizator Tandemu, obecnie członek Zarządu GFPS-Polska oraz Tammo Fuchs, wieloletni członek Zarządu GFPS e.V. oraz uczestnik Tandemu 2016. Szczególnie ważnym punktem do dyskusji stała się 25 rocznica podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie. Uczestnicy zastanawiali się nad możliwymi zagrożeniami pogorszenia stosunków polsko-niemieckimi, ale przede wszystkim skupili się na możliwości pogłębiania więzi występującej pomiędzy tymi krajami dotychczas.

Tandem 2016 - Wrocław

Zobacz też...