Poprzedni Stypendyści

Obecni stypendyści – semestr letni 2017

Cäcilia Wosnitzka – Lublin

Cześć! Mam na imię Cäcilia Wosnitzka i mam 25 lat. Jestem z Niemiec i mieszkam w Hildesheim. Studiuję kulturoznawstwo na Uniwersytet w Hildesheim, bo interesuję się teatrem i filozofią. Chciałbym uczyć się polskiego, bo mam polskie korzenie i interesuję się kulturą polską. Jakże się cieszę na Lublin.

 

 

 


Tabea Georges – Wrocław

 

 

 

 

 

 


Katarzyna Maślanka – Wrocław

Cześć wszystkim! Nazywam się Katarzyna Maślanka, mam 22 lat i mieszkam w Niemczech. Obecnie studiuję na Uniwersytecie Otto von Guericke w Magdeburgu kierunek ekonomiczny Business Administration (BA). Jestem Absolwentką programu Saksonii-Anhalt „Partner von Morgen” z Niemieckiego Towarzystwa Współpracy Międzynarodowej oraz brałam udział w Szkole Letniej SGH w Warszawie, tematem były polsko-niemieckie stosunki gospodarcze, polityczne i społeczne. Bardzo interesuję mnie gospodarka Polski i jednocześnie dystans Polski od Niemiec w czasie wprowadzenia Unii Europejskiej Walutowej. Podczas mojego semestru w Polsce głównym celem dla nie jest pogłębienie wiedzy moich specjalnościach na poziomie akademickim. W czasie wolnym gram od wielu lat w piłkę ręczną, fascynuję się fotografią i odkryłam podróżowanie jako pasję.


Philip Witkowski – Gdańsk

Jestem studentem  kierunku M.Sc. Energietechnik na TUHH w Hamburgu i jestem w roku  akademickim 2016/17 jako free mover na Politechnice Gdańskiej. Ze  względu na to, ze już jestem w Gdańsku od początku października 2016,  odnalazłem się w Gdańsku już trochę, czyli mieszkam w akademiku i posiadam legitymacje studencką. Cieszę się, że mogę brać udział w  programie GFPS i cieszę się na nowe wrażenia.

 

 

 


Paula Margarete Sawatzki – Wrocław

Nazywam się Paula Sawatzki, mam 21 lat i studiuje się kulturoznawstwo i polonistykę na Uniwersytecie Poczdamie i od lutego będę studiować na Uniwersytecie Wrocławskim. Jestem z Berlina i interesuję się sztuką, literaturą, teatrem, muzyką i językiem polskim.  Nie tylko uczę się polskiego, bo mam polskie nazwisko, lecz także interesuję się w ogóle Europą Wschodnią i często jadę do Polski. Poza tym lubię czytać dobre książki albo grać na gitarze w moim czasie wolnym i od czasu do czasu piszę teksty i wiersze.  

 

 


Aliaksandr Serhiayevich – Warszawa

 

 

 

 

 

 

STYPENDYŚCI semestru zimowego 2015-2016

David Hołdowański Warszawa

David HoldowanskiMam na imię David Hołdowański. Urodziłem się w 1991 roku w polskiej rodzinie w Niemczech.
Studiuje na Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Moguncji slawistykę, a właściwie polonistykę. Mój najdłuższy pobyt w Polsce trwał cztery miesiące. Było to stypendium na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach Programu ERASMUS. Z wielką radością oczekuje pobytu w Warszawie i stypendium GFPS. Pobyty zagraniczne są najważniejszą i najciekawszą częścią studiów.

 

 

Rafael ZiolkowskiRafael Ziółkowski Warszawa

Nazywam się Rafał Ziółkowski i studiuję systemy informatyczne w biznesie na Uniwersytecie Duisburg-Essen w Niemczech i kończę studia najprawdopodobniej latem 2016 (Master of Science). Interesuję się systemami informatycznymi w biznesie przez ich korzyści ekonomiczne i ich funkcje w organizacji jako interfejs między biznesem i technologią informacyjną. Żeby bardziej poznać Polską historię i kulturę, planuję mój semestr zimowy na uniwersytecie Warszawskim, który przez jego wysoki akademicki standard dla mnie jest bardzo atrakcyjny.

 

 

Clara KuperClara Kuper Warszawa – kurs językowy

Dzień dobry! Nazywam się Clara Kuper i jestem studentką biologii. Jestem z Berlina. Mówię jeszcze słabo po polsku i jadę do Warszawy, bo chcę uczyć się tego języka. Bardzo interesuję się naukami przyrodniczymi, sportem i kulturami obcymi. Mam dwadzieścia lat.

 

 

 

Sarah Gabriele SchrimpfSarah Schrimpf Kraków

Dzień dobry! Nazywam się Sarah Schrimpf. W następnym semestrze będę studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuję się głównie fotografią artystyczną i filmem dokumentalnym. W moim wolnym czasie lubię podróżować, tańczyć balet i grać na skrzypcach. Cieszę się bardzo na doświadczenie, które będę miała na studiach i w odkryciu Krakowa. Poza tym jestem bardzo szczęśliwa, że otrzymywałam szanse od GFPSu na rozwiniecie moich umiejętności za granicą.

 

 

 

Christopher SlottaChristopher Slotta Kraków

Nazywam się Christopher Slotta, mam 21 lat i pochodzę z Kempen (koło Düsseldorfu). Często odwiedzam Polskę i pielęgnuję moje polskie korzenie, ponieważ moi rodzice urodzili się w Śląsku. Od 2013 roku studiuję filozofię, język arabski i muzykę kościelną w Monachium. Mam możliwość studiować na Akademii Ignatianum w Krakowie, ponieważ otrzymałem stypendium GFPS. Bardzo cieszę się, że będę mógł tutaj spędzić swój czas – poznać ciekawych ludzi, polską naukę i kulturę z innej strony.

 

Maren HachmeisterMaren Hachmeister Wrocław – kurs językowy

Nazywam się Maren Hachmeister a mam 27 lat. Jestem doktorantką na uniwersytecie w Monachium (LMU). Tam nie tylko studiuję, ale też uczę w tzw. „Graduiertenschule für Ost- und Südosteuropastudien“. Interesuję się kulturą i historią. Lubię żonglować, uprawiać sport i podróżować.

 

 

 

Gundula PohlGundula Pohl Lublin – kurs językowy

Ja nazywam się Gundula Pohl i ja mam dwadzieścia dwa lata. Ja mieszkam w Berlinie i studiuję historię i antropologię na Uniwersytecie Humboldta. Interesuję się w historią Europy Wschodniej.

 

 

 

Astrid KasperekAstrid Kasperek Łódź

Jestem Astrid Kasperek i od roku studiuję filmoznawstwo we Frankfurcie nad Menem. Podczas  stypendium będę studiowała Międzynarodowe Gender Studies i badać temat feminizmu w polskim filmie. Bardzo się cieszę, że mam możliwość mieszkać i studiować w „Holly-łódzie”!

 

 

Oliver LammersOliver Lammers Katowice

Witam! Nazywam się Oliver. Obecnie studiuję M.Sc. „Transition Management“ w Gießenie.
W ramach swojego projektu chcę obserwować jak Polskie gminy i Polscy rolnicy wykorzystują fundusze Unijne. Pytam się: Jakie są przyczyny sukcesu, a jakie dla niepowodzenia w rozwoju obszarów wiejskich? W wolnym czasie chcę rozpoznać Górny Śląsk.

 

 

AAliaksandr Kibukliaksandr Kibuk Kraków

Nazywam się Alex Kibuk, i teraz studiuję na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na Białorusi skończyłem studia licencjackie na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie, kierunek Geografia i Kartografia i zacząłem studia magisterskie na Wydziale Geografii. Zachwycam się interaktywnym trójwymiarowym modelarstwem, pracuję jako fotograf. Lubię kobiety, dzieci i psy.

 

 

 

14408975_1090951534346191_237257340_nWłodzimierz Łazuk Kraków

Nazywam się Włodzimierz Łazuk. Jestem stypendystą od GFPS z Białorusi. Skończyłem Białoruski Państwowy Uniwersytet w kierunku ekonomii. Teraz studiuję informatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Bardzo mi się podoba programowanie. Uwielbiam grać na gitarze, uprawiać sport i oglądać różne filmy. Również jestem zakochany w Polsce i w jej kulturze, dlatego chętnie uczę się języka polskiego. Jestem szczęśliwy, że mogę być członkiem GFPS i grupy lokalnej Kraków.

 

STYPENDYŚCI semestru zimowego 2014

Lisa Höhenleitner

Nazywam się Lisa i jestem z Berlina. Jestem studentką we Frankfurcie nad Odrą. Studiuję kulturę i historię średniowiecznej Europy. Od października będę mieszkać w Polsce i uczyć się polskiego języka. Bardzo się cieszę na czas w Polsce. W Berlinie pracuję jako przewodnik i cieszę się, że odkryję nowe miasto i życie w Polsce.

Jessica Michalski

Czesc! Jestem Jessica, mam 25 lat i studiuję Prace Socialną na czwartym semestrze Ewangielickiej Szkoły Wyższej w Darmstadt. Obecnie planuję spędzenie semestru zimowego na Uniwersytecie Wrocławskim, chciałabym bardzo w tym czasie poznać bliżej kraj, ludzi, ich obyczaje i życie codzienne. Moje hobby to sport, słuchanie muzyki, czytanie i spacery z moim psem.

 

 

 

Iris Bauer

Jestem Iris Bauer i studiuję w Lipsku slawistykę zachodnią. Dotychczas zajmowałam się przede wszystkim polską literaturą współczesną i dyskusją na temat Holocaustu w Polsce. Pobyt w Warszawie wydaje się idealnie wpasowywać w tematykę. I przede wszystkim bardzo się cieszę na życie w Warszawie, w ogóle w Polsce, ponieważ już tęskniłam za Polską.

Luka Varrelmann

Cześć!
Mam na imię Luka i jestem z Berlina. Studiuję komunikację międzykulturową we Frankfurcie nad Odrą. W tym semestrze mieszkam i studiuję we Wrocławiu i absolutnie uwielbiam to miasto. Interesuję się europejską historią i szczególnie historią polsko-niemiecką.
Tutaj będę zajmować się historią Wrocławia jako miejscem wielokulturowym.

Keven Muller

Dzień dobry! Nazywam sie Keven Müller, mam teraz 25 lat, jestem z Lipska/Saksonii.
Ale studiuje w Münster, Polonistykę na studiach magisterskich w 2im roku. Dzięki GFPS jestem teraz w Krakowie na UJ, tam studiuje Polonistykę, Historię Jezyka Polskiego i Jezyk litewski. Jestem bardzo zainteresowany historią jezyka polskiego, litewskiego. Chce badac ewolucję języka, dlaczego język jest taki, jak jest dzisiaj. Dlatego planuje w tym kierunku moją pracę magisterską i pracę- projekt w GFPSie: Temat będzie „Język Średnio Polski” (Jezyk Polski w czasie XVI – XVIII wieku). Tez lubię miasta Kraków i Tatry, bo lubię wędrować w górach i sporty zimowe.

 

 

Leo Mausbach

Nazywam się Leo Mausbach, mam 24 lata i mieszkam w Poznaniu. Jestem studentem podwójnego magistra stosunków międzynarodowych i europeistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Studiuję zza Odry, bo interesuję się życiem kulturalnym, politycznym i społecznym w Polsce jak i stosunkami między Niemcami i ich wielkim wschodnim sąsiadem.

 

 

Antje Wilke

Nazywam się Antje Wilke i mam 21 lat. Jestem studentką studiów międzykulturowych i etnologii na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Postanowiłam uczyć się polskiego, bo jestem ciekawa tego kraju i kultury. Dzięki studiom mam już teoretyczną wiedzę o Kraju nad Wisłą i teraz chciałabym zdobyć praktyczne doświadczenia oraz oczywiście polepszyć znajomość języka polskiego.  Bardzo się cieszę, że GFPS umożliwi mi studia w Gdańsku!

Anne Linke

Cześć! Nazywam się Anne. Studiowałam fotografię na Uniwersytecie Sztuki Folkwang w Essen. W ostatnią zimę studiowałam na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w ramach programu Erasmus. Bardzo podobało mi się i dlatego zdecydowałam się ponownie przyjechać do Polski.

 

 

 

Nicole Poloczek

 

 

 

 

 

 

Irena Zhukava

Jestem Irena z Białorusi. Mam 24 lata. Jestem absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Mińsku, a także studiów magisterskich Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (kierunek: języki słowiańskie). Języka polskiego uczę się od siedmiu lat, ale tylko dzięki GFPS mam możliwość zostać w Polsce na dłuższy okres. Planuję bliżej się zapoznać z literaturą emigracji pochodzącą z różnych okresów. Interesuje mi również przekład literacki. Podczas stażu pragnę rozpocząć tłumaczenie jednej z pozycji książkowych na język białoruski. Bardzo się cieszę, że jestem wśród stypendystów. I, oczywiście, że jestem w Warszawie J.

Maria Kolb

Witam wszystkich! Mam na imię Maria. Pochodzę z Białorusi. Jestem studentką polonistyki w Grodnie. W tej chwili studiuję na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na Wydziale Polonistyki. „Współczesność minie niestateczna, lecz nie ominie przyszłość – korektorka wieczna”. Nie zdążymy zauważyć, jak miną następne 5 miesięcy, ale jestem bardzo szczęśliwa, że mogę spędzić ten czas właśnie tu i z takimi fajnymi ludźmi!