Grupy Lokalne na terenie Polski

Zachęcamy wszystkich Członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz osoby zainteresowane składaniem wniosków na stypendium do kontaktu z Przewodniczącymi Grup Lokalnych.
Przewodniczący Grup Lokalnych organizują spotkania w swoich miastach, przekazują podstawowe informacje dotyczące działalności Stowarzyszenia oraz pomagają stypendystom w aklimatyzowaniu się w danym mieście.

Grupa Lokalna Gdańsk

Przewodniczący grupy lokalnej: Piotr Baranowski

Na codzień jestem programistą (głównie aplikacji na telefony) a GFPS poznałem dzięki pewnemu szczęśliwemu spotkaniu i oraz mojej pasji do nauki języków obcych.

Od kilku lat biorę udział w inicjatywach GFPS, byłem współorganizatorem Dni Miast w Gdańsku. Sam w czasie studiów spędziłem rok w Niemczech, w ramach Erasmusa.

Wierzę, że wymiany studenckie, bezpośrednie spotkania w ramach oddolnych inicjatyw i wspólna nauka języków w dużym stopniu przyczyniają się do budowania świadomego, otwartego i demokratycznego społeczeństwa. Uważam że to ogromna wartość, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Zapraszam do kontaktu wszystkich rozważających przyjazd do Gdańska, lub zainteresowanych organizacją projektów w naszym mieście.

Kontakt: Grupa Lokalna Gdańsk na facebooku

Grupa Lokalna Kraków

Przewodniczący grupy lokalnej: Adrian Pach

Moja przygoda z GFPS-em rozpoczęła się od wzięcia udziału w tandemie polsko-niemieckim. Miałem tam okazję poznać fantastycznych ludzi, którzy zachęcili mnie do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez tę organizację. Z racji tego, iż jestem entuzjastą nauki języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego, przemówiła do mnie idea tego Stowarzyszenia.

Na co dzień jestem studentem inżynierii biomedycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, więc anatomia człowieka i komputera nie są mi obce (przynajmniej w teorii). W wolnych chwilach gram na instrumentach i w szachy.

KontaktGrupa Lokalna Kraków na facebooku

Grupa Lokalna Lublin

Przewodniczący grupy lokalnej: Piotr Stanikowski

Mój „prawdziwy” kontakt z językiem niemieckim i Niemcami zaczął się od 3 miesięcznego stażu zawodowego w branży gastronomicznej, który odbyłem w 2010 roku nad pięknym Jeziorem Bodeńskim. Swoją przygodę z GFPS rozpocząłem w 2015 roku, biorąc udział w Dniach Miast w Krakowie. W 2016 roku byłem jednym z organizatorów Dni Miast w Lublinie. Od tamtego czasu angażuję się w różny sposób w działania Grupy Lokalnej Lublin.
Na co dzień jestem asystentem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W trakcie mojej pracy naukowej zajmuję się badaniami dotyczącymi żywienia więźniów oraz wpływem wybranych metod obróbki kulinarnej na jakość produktów pochodzenia roślinnego. Uczę się języka angielskiego i niemieckiego. Oprócz tego opiekuję się stypendystami GFPS przebywającymi w Lublinie.

Kontakt: Grupa Lokalna Lublin na facebooku

Grupa Lokalna Łódź

Przewodnicząca grupy lokalnej: Nina Olender

Stowarzyszenie GFPS poznałam na lektoracie z języka niemieckiego podczas studiów, kiedy lektorka poinformowała nas o kursie językowym Tandem. Wtedy, nie wzięłam w nim udziału, jednak po 3 latach GFPS pojawił się w moim życiu na nowo, kiedy pojechałam na Forum odbywające się w Warszawie. Poznałam tam wspaniałych i inspirujących ludzi, z którymi pozostaję w kontakcie. 

Dzięki temu stowarzyszeniu miałam możliwość wzięcia udziału w Tandemie, z którego wracałam bogatsza o niezapomniane przygody, doświadczenia, umiejętności językowe, a co najcenniejsze, o nowe przyjaźnie. 

Projekty GFPS pozwalają na kształtowanie w nas tolerancji, motywacji do rozwoju, inspiracji oraz otwartości na innych. We mnie osobiście zakorzeniły ogromną sympatię do Niemiec i języka niemieckiego, którego znajomość staram się stale polepszać i pielęgnować.

Zachęcam wszystkich Łodzian, a także osoby chcące odbyć stypendium w Łodzi do współpracy i wspólnego organizowania projektów. 

Kontakt: Grupa Lokalna Łódź na facebooku


Grupa Lokalna Poznań

Przewodniczący grupy lokalnej: Błażej Bekus

Swoją przygodę z GFPS rozpocząłem w roku akademickim 2016/17. Studiowałem wtedy slawistykę i historię w ramach wymiany Erasmus+ na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.

Od pierwszego roku studiów angażuję się w międzynarodowe inicjatywy. Dzięki certyfikatowi Niemiecko-Francuskiej Współpracy Młodzieży, prowadzę międzynarodowe wymiany młodzieżowe.

W GFPS byłem przez dwa lata członkiem Rady Obserwatorów. Przez jedną kadencję pełniłem funkcję Opiekuna Grup Lokalnych. Teraz mam okazję sprawdzić się jako koordynator ds. PR. Poza tym jestem osobą kontaktową Stowarzyszenia w Poznaniu, w którym studiuję na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Kontakt: Grupa lokalna Poznań na facebooku


Grupa Lokalna Warszawa

Przewodniczący grupy lokalnej: Rafał Szuliński

Pierwszy kontakt z GFPS miałem w połowie 2017 roku na Forum GFPS we Wrocławiu, niedługo po powrocie z Niemiec (w których zakochałem się od pierwszego dnia) po studiach technicznych w Erlangen w ramach programu Erasmus. Na przestrzeni kilku lat miałem przyjemność wziąć udział w kilku innych projektach (Dni Miast w Toruniu, Forum w Warszawie, TRI-GO) zarówno jako uczestnik, jak i pomoc przy realizacji graficzno-fotograficznej (materiały reklamowe i relacja z projektów GFPS) wykorzystując wiedzę i doświadczenie z pracy w postoprodukcji filmowej. Obecnie pełnię rolę członka Rady Obserwatorów, a będąc kierownikiem Grupy Lokalnej GFPS Warszawa, jestem w stałym kontakcie z jej członkami organizując (w ramach możliwości i obecności członków) spotkania integracyjne.

Od pierwszego kontaktu z GFPS mogę śmiało stwierdzić, że w GFPS można poznać nie tylko przyjaciół na całe życie, ale i kulturę oraz język członków stowarzyszenia w praktyce.

Kontakt: Grupa Lokalna Warszawa na facebooku


Grupa Lokalna Wrocław

Przewodnicząca grupy lokalnej: Judith Fliehmann

Jestem Niemką która już dawno temu się zakochała w Polsce i w języku polskim. Podczas moich studiów licencjackich z geografii uczyłam się polskiego i często wyjeżdżałam do Polski. W trakcie jednej  z tych podróży poznałam
GFPS i od tego czasu jestem aktywnym członkiem stowarzyszenia, np. działam w OrgTeamie letniego kursu językowego Tandem i jestem koordynatorką projektów partnerskiego GFPSa e.V. Obecnie studiuję International Area
Studies na MLU w Halle, co pozwala mi na dłuższy pobyt w Polsce. Teraz mieszkam we Wrocławiu i mam nadzieję, że długo tutaj zostanę.

Kontakt: Grupa Lokalna Wrocław na facebooku