Komisje Stypendialne

Komisja Stypendialna jest niezależnym organem Stowarzyszenia GFPS-Polska. Odpowiada za rozmowy z kandydatami do stypendiów i późniejszy wybór stypendystów.

Komisja Stypendialna Niemcy


Michał Gąska

O sobie

Swoją przygodę z GFPS rozpocząłem od kursu językowego Tandem i spodobało mi się na tylko, że już od lat z – mniejszą lub większą, ale jednak regularnością – uczestniczę w rozmaitych projektach Stowarzyszenia. Bardzo cieszę się z bycia częścią tak świetnej inicjatywy współpracy i integracji w naszej części świata. Studiuję na Politechnice Warszawskiej.

Komisji z przeszłych lat:

2021-2022

Michał Gąska, Anna Sychowska

Komisja Stypendialna Wschód


Jakub Jałowiec

O sobie

Pracuję jako programista. Jestem absolwentem informatyki na Politechnice Warszawskiej oraz inżynierii obliczeniowej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2017 roku byłem stypendystą GFPS na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Wolontariat w stowarzyszeniu GFPS to sposób na danie czegoś od siebie społeczności akademickiej Polski, Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Czech. Cieszę się, że mogę się włączyć w prace stowarzyszenia kolejny rok z rzędu.


Krzysztof Socha

O sobie

Jestem doktorantem literaturoznawstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim, w którym wcześniej ukończyłem studia magisterskie na kierunku filologia polska (specjalność dziennikarstwo) oraz licencjackie na kierunku filologia germańska (specjalność nauczycielska). Języka niemieckiego zacząłem uczyć się w już w szkole podstawowej, co w pewnym stopniu miało wpływ na moje późniejsze decyzje naukowo-zawodowe. Pomiędzy 2012 a 2017 uczestniczyłem w wymianach i międzynarodowych projektach naukowych, realizowanych m.in. w Berlinie, Saarbrücken i Frankfurcie nad Menem.

Moim pierwszym doświadczeniem związanym z GFPS był wyjazd na stypendium w 2019 roku, podczas którego spędziłem semestr na Wydziale Filozoficzno-Filologicznym Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Po powrocie z Niemiec postanowiłem wstąpić do GFPS-Polska i zaangażować się w działalność stowarzyszenia. Wierzę, że zarówno moje podkarpackie korzenie jak i dotychczasowa ścieżka akademicka pozwolą dobrze realizować obowiązki wynikające z zadań członka Komisji Stypendialnej „Wschód”.

Jako badacz zajmuję się życiem i twórczością Mieczysława Jagoszewskiego, pismami galicyjskimi Leopolda von Sacher-Masocha oraz poszukiwaniami w ramach polskiego wariantu Metal Music Studies. Prywatnie interesuję się historią Polski w pierwszej połowie XX wieku, pamiętnikarstwem i szeroko pojętą kulturą rocka.


Kasia Urbańczyk

O sobie

Mam na imię Kasia i z GFPS związana jestem od 2019 roku, kiedy to po raz pierwszy wzięłam udział w Dniach Miast! Od tego czasu regularnie biorę udział w organizowanych przez Stowarzyszenie projektach i aktywnościach. Przez ostatnie 5 lat byłam członkinią zarządu. Od 2020 jestem też członkinią komisji stypendialnych GFPS, zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie. Kończę studia magisterskie na kierunku analiza danych i doradztwo polityczne, a od kilku lat pracuję również na uczelni jako research assistant. Swoje doświadczenie w obszarze edukacji nieformalnej oraz pracy naukowej wykorzystuję podczas pracy w komisjach stypendialnych.