Zarząd

Działalnością Stowarzyszenia kieruje Zarząd składający się z 5-7 członków. Osoby te odpowiedzialne są m.in. za: reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz, koordynację realizacji projektów, dysponowanie funduszami i prowadzenie księgowości finansowej, działalność promocyjną czy wieloaspektową opiekę nad naszymi stypendystami. Członkowie Zarządu wybierani są przez zwyczajne Walne Zebranie, odbywające się w pierwszym kwartale danego roku.

Obecni członkowie Zarządu kadencji 2022/2023

Prezeska Zarządu – Maja Kiedrowska

O sobie

Cześć, jestem Maja. Urodziłam się w Gdańsku. Wychowałam się w samym sercu Kaszub – w malowniczej krainie północnej Polski. Chto chce spãdzëc dobré wczasë / Niech w kaszëbsczé jedze lasë … i to właśnie tu bardzo chętnie wcielam się w rolę przewodniczki-amatorki!  

Jestem absolwentką filologii germańskiej o spec. biznesowo-gospodarczej na Uniwersytecie Gdańskim oraz wymianową-krejzolką, oprócz ERASMUSa+ w Görlitz, GIP/DAADu w Düsseldorfie, VI semestr zrealizowałam w ramach stypendium GFPS na pograniczu polsko-niemieckim we Frankfurcie nad Odrą. Obecnie mieszkam w Poczdamie, gdzie spełniam się jako wolontariuszka w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM/DPJW).

Moja przygoda z GFPSem ma źródło w Peenemünde, a dokładniej na Tandemie 2019. To właśnie podczas tego projektu zakiełkowały we mnie pierwsze myśli o wejściu w głębszy GFPSowy las. Następnie miałam przyjemność współorganizować Tandem ONLINE 2020 i Tandem stacjonarny na Kaszubach 2021. W zeszłej kadencji pełniłam funkcję Wiceprezeski i Koordynatorki ds. Projektów – bardzo chętnie dzielę się tym doświadczeniem dalej. 🙂

Chciałabym, aby GFPS rozkwitał jak obecna wiosna, dlatego bardzo cieszę się, że będę mogła z roli Prezeski doświadczać tego zakwitu. Zapylając niczym BieneMaja kolejne kwieciste umysły i zarażając w tym (po)pandemicznym czasie GFPSową energią następne pokolenia. Kontynuacja tego środkowo-wschodnio-europejskiego integracyjnego spaceru i spotkań – idąc po śladach Gegorga Zieglera oraz ścieżkami GFPSowych generacji, to tworzenie coraz silniejszych więzi pomiędzy Niemcami-Polakami-Czechami-Ukraińcami-Białorusinami w codziennym dialogu. W każdym czasie warto podejmować takie inicjatywy, które tworzą relacje międzyludzkie, pogłębiają wiedzę o kulturze i różnorodności oraz budują i pogłębiają tolerancję i szacunek dla drugiego człowieka. 

Moje obowiązki

 • koordynacja prac Zarządu,
 • reprezentacja Stowarzyszenia,
 • kontakt z partnerem niemieckim (GFPS e. V.), czeskim (GFPS– CZ), ukraińskim (GFPS – UK)
 • wspieranie rozwoju programu stypendialnego dla Białorusi i Ukrainy,
 • opracowywanie wniosków i sprawozdań,
 • zdobywanie finansowania na projekty,
 • wydawanie opinii i zaświadczeń,
 • kontakt z członkami GFPS-Polska.

Możesz się ze mną skontaktować pod tym adresem e-mail:


Wiceprezes, I Koordynatorka ds. projektów – Melanie Werra

O sobie

Pierwszy raz o GFPSie usłyszałam podczas pandemii od koleżanki ze studiów, gdy ze względu na restrykcje Tandem polsko-niemiecki odbył się online. Niedługo po tym pomagałam w organizowaniu Dni Miast, na których mnie już całkowicie dopadła GFPSowa gorączka. Bardzo mi się spodobała idea wymiany miedzy młodymi osobami i wzajemnego poznawania ludzi, języka oraz kultury. W zeszłym roku na Zebraniu Walnym GFPS e.V. zostałam Członkiem GFPSu i dosłownie kilka chwil później wybrano mnie na stanowisko koordynatorki ds. projektów. Pomimo trudnych pandemicznych początków i wydarzeń online, miałam okazje poznać ciekawych ludzi, którzy tak jak ja byli spragnieni wymiany kulturowej i chcieli nawiązać nowe przyjaźnie. Przez ten rok mogłam nabrać już trochę doświadczenia w planowaniu mniejszych i większych projektów, dlatego się bardzo cieszę, że teraz będę mogła spróbować swych sił w GFPS-Polska. 

Na codzień mieszkam w Niemczech i tam właśnie studiuję filologie romańskie ze specjalizacją na język i kulturę włoską. Zamiłowanie do innych krajów i kultur mam wrodzone, ponieważ pochodzę z polsko-niemieckiej rodziny, dlatego też temat różnorodności jest mi dobrze znany.

Moje obowiązki

 • koordynacja prac nad Tandemami organizowanymi przez GFPS, w tym m.in.: nadzorowanie przygotowań projektów np. wsparcie w pisaniu wniosków oraz sprawozdań, konsultacje z organizatorami, przyjmowanie zgłoszeń na projekty, rozliczanie projektów wspólnie ze Skarbnikiem, nadzorowanie zgłoszeń na projekty
 • nadzorowanie pracy Komisji Kwalifikacyjnej na Tandemy 
 • nadzorowanie dodatkowych projektów GFPS-Polska i wsparcie drugiego Koordynatora ds. projektów
 • koordynacja i opieka nad praktykantami wspierającymi organizacje tandemów 
 • wsparcie Prezesa w wykonywaniu obowiązków np. wydawanie opinii i zaświadczeń 

Możesz się ze mną skontaktować pod tym adresem e-mail:


II Koordynator ds. projektów- Witold Łuszcz 

O sobie

Hallöchen!

Jestem Witek i już drugą kadencję wybrano mnie na koordynatora projektów w GFPS-Polska. Aktualnie mieszkam i pracuję w Berlinie. Wcześniej studiowałem w Gdańsku, Karlsruhe i austriackim Graz. Moja więć z GFPS zaczęła się w 2019 roku od Tandemu Online. Dzięki Stowarzyszeniu poznałem niezwykłych przesympatycznych ludzi, odwiedziłem nieoczywiste miejsca, nabrałem znacznej wprawy w organizacji projektów i udało mi się znaleźć pracę w Niemczech. 
Moim osobistym celem tej kadencji jest zorganizowanie projektu teatralno-historycznego oraz rozszerzenie współpracy ze stowarzyszeniem Ukraińskim. 
Jeżeli masz ochotę współuczestniczyć w tworzeniu projektów, odezwij się do mnie na , a na pewno się odezwę! 🙂

I na potem:

Fun facts:
– jestem wegetarianinem i uwielbiam gotować
– moim ulubionym miastem jest Wiedeń
– zrobiłem research na temat śmiechu w języku czeskim i austriackich dialektach niemieckiego.

Moje obowiązki

 • koordynacja prac nad stałymi projektami GFPS– Polska (Dni Miast, Forum, Tri-GO!) w ramach koordynowania projektów m.in.: wsparcie w pisaniu wniosków oraz sprawozdań, nadzorowanie przygotowań projektów, konsultacje z organizatorami, przyjmowanie zgłoszeń na projekty, rozliczanie projektów wspólnie ze Skarbnikiem,
 • nadzorowanie dodatkowych projektów GFPS-Polska, 
 • wsparcie Koordynatora Tandemu w wykonywaniu obowiązków,
   

Specjalista ds. relacji publicznych – Anastasiia Hrenda

O sobie

Hej wszystkim!
Jestem Anastazja, pochodzę z Ukrainy i wychowałam się w Kijowie. Studiuję lingwistykę stosowaną na UAM w Poznaniu, a do Polski przyjechałam rok temu.

Moja podróż z GFPS zaczęła się w styczniu od organizacji Tandemu Online w celu zrobienia swoich praktyk. Jednak bardzo mi się tu spodobało i od razu wiedziałam, że nie chcę, żeby ta podróż kończyła się tak szybko. Dlatego dołączyłam do zarządu, w którym teraz spełniam funkcje koordynatorki PR i bardzo się cieszę, że za pomocą tego stanowiska mogę dzielić się tym wszystkim, co oferuje GFPS, ze wszystkimi chętnymi poznawać świat i poszerzać swoje horyzonty. Tworzenie różnych plakatów i grafik oraz kontakt z uczestnikami i teamem sprawia mi dużo przyjemności i dzięki mojej funkcji mogę to kontynuować i dalej wszechstronnie się rozwijać.

Lubię przyrodę, lubię się uczyć (szczególnie o innych krajach i kulturach), lubię zachody i wschody słońca:) W wolnym czasie lubię także gotować i chodzić na dłuuugie fotograficzne spacery;)

Moje obowiązki

 • koordynacja akcji promocyjnych, 
 • prmocja projektów GFPS-Polska, 
 • kontakt  z mediami, 
 • prowadzenie strony internetowej GFSP-Polska,
 • współprowadzenie fanpejdża Stowarzyszenia na Facebooku (https://www.facebook.com/gfps.org/) 
 • współprowadzenie konta Stowarzyszenia na Instagramie (https://www.instagram.com/gfps_org/) 

Opiekun stypendystów – Michał Jabłoński 

O sobie

Moją przygodę z GFPS zacząłem klasycznie od Tandemu w roku 2019, co mniej klasyczne, na tym tandemie byłem najmłodszym uczestnikiem 😀 Można powiedzieć że GFPS mnie ukierunkował, na pewno zachęcił mnie do nauki języków obcych – dlatego też poszedłem na studia językowe. Na tandemie, dniach miast i innych wydarzeniach GFPS poznałem wielu bardzo otwartych ludzi, chciałem się zaangażować i stworzyć równie otwarte środowisko dla przyszłych członków i stypendystów – dlatego zgłosiłem się do zarządu na pozycję Opiekuna Stypendystów. Mam nadzieję że mimo kryzysu na świecie nasza kadencja będzie owocna 🙂

Moje obowiązki

 • opieka nad niemieckimi, białoruskimi i ukraińskimi Stypendystami, 
 • kontakt z polskimi uczelniami wyższymi i szkołami językowymi 
 • uczestnictwo w Komisjach Stypendialnych, 
 • współpraca z Auswahlkomission GFPS e.V. oraz Komisją stypendialną Wschód 
 • opieka nad Członkami GFPS Polska 
 • wsparcie promocji projektów GFPS 
 • kontakt z Członkami Stowarzyszenia 

Możesz się ze mną skontaktować pod tym adresem e-mail:

 

Opiekunka członków – Wiktoria Kujawa

O sobie

Cześć! Jestem Wiktoria i studiuję lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Moja przygoda z GFPS zaczęła się od uczestnictwa w Dniach Miast w Poznaniu, gdzie miałam okazję poznać znaczną część członków organizcji. Spodobało mi się tak bardzo,
że niedługo potem zdecydowała się dołączyć
do zarządu GFPS 😊

W wolnym czasie śmigam na rolkach i gram na gitarze🎸

Moje obowiązki

 • Opieka nad członkami GFPS-Polska
 • Aktualizacja listy członków
 • Kontakt z Grupami Lokalnymi
 • Współpraca z Radą Obserwatorów
 • Pielęgnowanie kontaktów z Alumnami
 • Promocja projektów na grupach lokalnych na Facebooku
 • Rozsyłanie informacji o projektach na Instagramie
 • Współorganizacja projektu integracyjnego dla Zarządu, a nawet Zarządów GFPS PL, e.V., CZ

Możesz się ze mną skontaktować pod tym adresem e-mail:


Skarbnik – Katarzyna Urbańczyk

O sobie

Mam na imię Kasia i to już moja czwarta kadencja w Zarządzie GFPS. Tym razem dołączyłam do tej cudownej ekipy na stanowisku skarbniczki, żeby wspomóc zarząd w drugiej połowie kadencji. Cieszę się na nowe wyzwania, które na mnie czekają na stanowisku skarbniczki i mam nadzieję, że dzięki zdobytym w poprzednich latach wiedzy i doświadczeniu, uda mi się im sprostać. Liczę, że kolejny rok przygody z GFPS przyniesie mi przynajmniejtyle samo radości i poczucia samorealizacji jak te poprzednie.

Od wielu lat angażuję się w wymiany młodzieżowe, sama jestem nie tylko ich organizatorką, ale i zapaloną uczestniczką najróżniejszych projektów międzynarodowych. Działam też jako trenerka edukacji nieformalnej z zakresu równouprawnienia. Bardzo dużo czytam – szczególnie reportaży i zawsze cieszę się z książkowych polecajek. W czasie wolnym od GFPS kończę studia magisterskie w Halle na kierunku Analiza danych i doradztwo polityczne, działam na uczelni przy projekcie badawczym z pogranicza ekonomii i medycyny oraz pracuję w firmie konsultingowej.

Moje obowiązki

 • ewidencja dokumentów księgowych,
 • współpraca z biurem rachunkowym,
 • współpraca z Koordynatorem Projektów w sprawie rozliczania projektów,
 • kontrolowanie przebiegu załatwiania spraw administracyjnych związanych
  z legalizacją wypłat stypendiów,
 • wykonywanie bieżących transakcji w Stowarzyszeniu.

Możesz się ze mną skontaktować pod tym adresem e-mail: ">


Skarbnik (marzec 2022-czerwiec 2022)
Wojciech Jakub Wilczyński

O sobie

Jestem studentem filologii klasycznej w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach studiów licencjackich ukończyłem także filologię germańską. Obecnie jestem prezesem Koła Naukowego Klasyków UAM, gdzie od niedawna prowadzę Sekcję Starożytnictwa Niemieckiego, do której zaprosiłem także moich poznańskich przyjaciół z GFPS-Polska.

Zażyłą relację z tą organizacją rozpocząłem w 2021 roku, gdy otrzymałem stypendium na pobyt w semestrze zimowym 2021/2022 na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu, gdzie studiowałem grecystykę.
Od tamtej pory jestem do tego stopnia zaangażowany we wszelkie aktywności Stowarzyszenia i są one dla mnie do tego stopnia rozwijające i pożyteczne, że w marcu 2022 roku wstąpiłem w jego szeregi jako członek, a niedługo potem zostałem wybrany członkiem Zarządu GFPS-Polska. W kadencji 2022-2023 pełnię obowiązki skarbnika. Ta odpowiedzialna, ale dająca, wbrew powszechnym i niesprawiedliwym mniemaniom, wiele satysfakcji, funkcja, jest dla takiego człowieka, jak ja, który żyje raczej „w gęstej pajęczynie, w pajęczynie oparów, urojeń, mrzonek i koniunktiwów”, doskonałym treningiem samodyscypliny i sumienności, a także czymś, czym mogę przysłużyć się sprawnemu działaniu naszego wyjątkowego Stowarzyszenia.

Moje obowiązki

 • ewidencja dokumentów księgowych,
 • współpraca z biurem rachunkowym,
 • współpraca z Koordynatorem Projektów w sprawie rozliczania projektów,
 • kontrolowanie przebiegu załatwiania spraw administracyjnych związanych
  z legalizacją wypłat stypendiów,
 • wykonywanie bieżących transakcji w Stowarzyszeniu.

Zarządy z poprzednich lat:

2021-2022

2020-2021

 • Katarzyna Urbańczyk, Magdalena Ubysz, Klaudia Jóźwiak, Błażej Bekus, Karolina Kostrzewska, Magdalena Żuławińsa 

2019-2020

 • Hubert Lau, Magdalena Ubysz, Katarzyna Urbańczyk, Tabea Schleinitz, Klaudia Jóźwiak

2018-2019

 • Maja Derebecka, Klaudia Jóźwiak, Magdalea Ubysz, Jakub Jałowiec, Aneta Brejniak, Marcin Wierzbowski

2017 – 2018

 • Klaudia Jóźwiak, Joanna Żuławińska, Anna Chorobowicz, Marcin Tadrzak (III 2017 – X 2017), Roman Szlązak (III 2017 – X 2017), Joanna Pietrzyk (X 2017 – III 2018), Jakub Jałowiec (X 2017 – III 2018)

2016-2017

 • Hubert Lau, Klaudia Jóźwiak, Marcin Tadrzak, Mari Jegorowa, Marta Czarnecka, Maria Kołb

2015-2016

 • Joanna Malinowska, Magda Gramsz, Joanna Pietrzyk, Paulina Wójtowicz, Maciej Czarnecki, Maria Kołb

2014-2015

 • Bartosz Walenda, Sandra Jelonek, Joanna Pietrzyk, Zofia Kasińska, Weronika Warzocha, Anastazja Każapienka

2013-2014

 • Maciej Kensicki, Patrycja Pociecha, Daniel Piskur (III-VIII 2013), Tomasz Żarnowski (IX 2013 – III 2014), Zofia Kasińska, Johannes Sporrer, Bartosz Walenda (X 2013 – III 2014)

2012-2013

 • Maciej Kensicki, Patrycja Pociecha, Daniel Piskur, Katarzyna Wojnicka, Marta Kabsch

2011-2012

 • Andrzej Ceglarz, Dorota Niewęgłowska, Liliana Leśniak, Agnieszka Pinczyńska, Angelika Gogół, Barbara Radoń (do X 2011)

2010-2011

 • Paulina Bocheńska, Anna Buczek, Magdalena Stępień, Karolina Głębocka, Marek Morawiak

2009-2010

 • Paulina Bocheńska, Agnieszka Kret, Maja Niestrój, Karolina Głębocka, Sara Woźny, Filip Piasecki

2008-2009

 • Marcin Czerkawski, Irena Domachowska, Konrad Wudkowski, Agnieszka Kret, Dorota Pyra (do XII 2008)

2007-2008

 • Agata Tomczak, Tomasz Piróg, Anna Nowak, Agata Chutnik (III-VII 2007), Marcin Czerkawski, Anna Kaukel (III-IX 2007), Dorota Pyra.

2007-2006

 • Marzena Karch, Agata Tomczak, Aleksandra Augustyniak, Joanna Maria Spychała, Alicja Osio (III-VI 2006), Aleksandra Szewczyk (od VI 2006)

2006-2005

 • Katarzyna Homan, Marzena Karch, Jarosław Mazurek, Joanna Szczepanik (w okresie III-XI 2005), Anna Guzik (od XI 2005), Dariusz Drążkiewicz (III-XI 2005), Joanna Maria Spychała (od XI 2005)

2005-2004

 • Katarzyna Młyńczak, Katarzyna Homan, Jarek Mazek, Dorota Kmiecik, Ewa Dorosz, Tomasz Wasilewski

2004-2003

 • Katarzyna Młyńczak, Iwona Pasieka, Jarek Mazek, Ania Romankiewicz, Maciek Jońca

2003-2002

 • Anna Artwińska, Renata Rakoczy, Paulina Dębska, Marek Petniakowski, Maciek Traczyk, Witold Moszyński – (w okresie III-VIII 2002)

2002-2001

 • Anetta Domazer, Urszula Kwiatek, Hanna Filipek, Karol Jaszczyński, Jarosław Wiśnioch

2001-2000

 • Agnieszka Kastelik, Anna Czogała, Witold Rogacki, Piotr Mazerant, Karol Jaszczyński, Tomasz Smaza

2000-1999

 • Joanna Byrska, Magda Kusior, Katarzyna Sułek, Dorota Barwińska, Aretha Wasilewska, Andrzej Kobielski

1999-1998

 • Joanna Dybiec, Magdalena Kusior, Paulina Wiśniewska, Katarzyna Sułek, Piotr Iwanowski, Aretha Wasilewska

1998-1997

 • Anna Chrzanowska, Bartosz Filipowicz, Paulina Wiśniewska, Piotr Iwanowski, Dorota Michałowska, Janusz Piegza

1997-1996

 • Anna Chrzanowska, Katarzyna Kluczna, Kinga Leżańska, Dorota Michałowska, Anna Warda, Janusz Piegza

1996-1995

 • Artur Kluczny, Krystyna Kozłowska, Kinga Leżańska, Renata Burda, Wiktor Kowalczyk

1995-1994

 • Artur Kluczny, Grzegorz Szulczewski, Kinga Leżańska, Krystyna Kozłowska, Wiktor Kowalczyk

Komitet Zalożycielski z 28.08.1994