Zarząd

Działalnością Stowarzyszenia kieruje Zarząd składający się z 5-7 członków. Osoby te odpowiedzialne są m.in. za: reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz, koordynację realizacji projektów, dysponowanie funduszami i prowadzenie księgowości finansowej, działalność promocyjną czy wieloaspektową opiekę nad naszymi stypendystami. Członkowie Zarządu wybierani są przez zwyczajne Walne Zebranie, odbywające się w pierwszym kwartale danego roku.

Obecni członkowie Zarządu kadencji 2020/2021

Prezes Zarządu – Katarzyna Urbańczyk

Katarzyna Urbańczyk

O sobie: Po raz pierwszy udział w projekcie GFPS wzięłam na początku 2019 roku i niedługo po tym zostałam Członkiem Zarządu GFPS-Polska. W poprzedniej kadencji pełniłam funkcję koordynatorki ds. PR, dzięki czemu miałam okazję poznać pracę Zarządu, jak i całego Stowarzyszenia od wewnątrz. W tym roku zostałam wybrana na Prezeskę Zarządu i cieszę się, że zebrane do tej pory doświadczenia będę mogła wykorzystać kierując zespołem i organizując pracę Stowarzyszenia. Dzięki wydarzeniom GFPS poznałam wiele ciekawych osób, nawiązałam nowe przyjaźnie oraz cały czas, mam okazję rozwijać się i realizować swoje pomysły.

Na co dzień mieszkam w Niemczech, gdzie na Uniwersytecie w Poczdamie kończę studia licencjackie na kierunku politologia i ekonomia. Od wielu lat angażuję się w projekty i inicjatywy polsko-niemieckie, szczególnie te mające na celu promowanie kultury oraz wymiany młodzieżowe.

Moje obowiązki:

 • koordynacja prac Zarządu,
 • reprezentacja Stowarzyszenia,
 • kontakt z parterem niemieckim (GFPS e. V.) i czeskim (GFPS– CZ),
 • wspieranie rozwoju programu stypendialnego dla Białorusi,
 • opracowywanie wniosków i sprawozdań,
 • zdobywanie finansowania na projekty,
 • wydawanie opinii i zaświadczeń,
 • kontakt z członkami GFPS-Polska.

Wiceprezes, Koordynatorka ds. projektów – Magdalena Ubysz

Magdalena Ubysz

O sobie: To już mój trzeci rok na stanowisku koordynatorki projektów w GFPS-PolskaCenię sobie tę pracę, ponieważ dzięki niej nie tylko zyskuję dużo praktycznej wiedzy dotyczącej organizowania wydarzeń, ale także poznaję ludzi zainteresowanych polsko-niemieckimi kontaktami.  

Sama swoją przygodę ze Stowarzyszeniem rozpoczęłam w 2017 roku, kiedy, dzięki przyznanemu mi stypendium, wyjechałam na półroczne studia do Moguncji.  

Oprócz tego, jestem (wciąż!studentką historii i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.  

Moje obowiązki:

 • koordynacja prac nad stałymi projektami GFPS– Polska (Dni Miast, Forum, Tandem, Tri-GO!) w ramach koordynowania projektów m.in.: wsparcie w pisaniu wniosków oraz sprawozdań, nadzorowanie przygotowań projektów, konsultacje z organizatorami, przyjmowanie zgłoszeń na projekty, rozliczanie projektów wspólnie ze Skarbnikiem,
 • nadzorowanie prac Komisji Kwalifikacyjnej na Tandemy,
 • nadzorowanie dodatkowych projektów GFPS-Polska,
 • przygotowywanie kompleksowych poradników organizacji cyklicznych projektów GFPS,
 • opieka nad członkami GFPS- Polska.

Błażej Bekus

Specjalista ds. relacji publicznych – Błażej Bekus

O sobie: Swoją przygodę z GFPS rozpocząłem w roku akademickim 2016/17. Studiowałem wtedy slawistykę i historię w ramach wymiany studenckiej na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. 

Od pierwszego roku studiów angażuję się w międzynarodowe inicjatywy. Dzięki certyfikatowi Niemiecko-Francuskiej Współpracy Młodzieży, prowadzę od ponad roku (głównie) polsko-niemiecko-francuskie wymiany młodzieżowe.

W GFPS  byłem przez dwa lata członkiem Rady Obserwatorów. Przez jedną kadencję pełniłem funkcję Opiekuna Grup Lokalnych. Teraz mam okazję sprawdzić się jako koordynator ds. PR. Poza tym jestem osobą kontaktową Stowarzyszenia w Poznaniu, w którym od pięciu lat studiuję na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Do końca lipca mieszkam w Kilonii, gdzie na Uniwersytecie Christiana Albrechta studiuję w ramach mojego podwójnego magisterskiego kierunku.

Moje obowiązki:


Magdalena Żuławińska

Opiekunka stypendystów – Magdalena Żuławińska

O sobie: Jestem studentką SGH w Warszawie na kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne, jednak moją największą pasją jest nauka języków obcychAktualnie uczę się języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i czeskiego. Oprócz tego uwielbiam podróże małe i duże oraz gotowanie.  

Szukając możliwości praktycznej nauki języka niemieckiego w wakacje natrafiłam na Tandem polsko-niemiecki organizowany przez GFPS i tak zaczęła się moja przygoda z tym stowarzyszeniem. Dzięki temu projektowi zdecydowanie poprawiłam swobodę komunikacji w tym języku oraz zawiązałam bardzo wartościowe międzynarodowe znajomości.  

Obejmując funkcję Opiekunki Stypendystów cieszę się na możliwość pomocy osobom z innych krajów oraz czekające mnie związane z tym wyzwania. 

Moje obowiązki:

 • opieka nad niemieckimi, białoruskimi i ukraińskimi Stypendystami,
 • kontakt z polskimi uczelniami wyższymi i szkołami językowymi,
 • uczestnictwo w Komisjach Stypendialnych,
 • współpraca z Auswahlkommission GFPS e. V. oraz Komisją Stypendialną Wschód.

Skarbnik – Klaudia Jóźwiak

Klaudia Jóźwiak

O sobie: Jestem absolwentką biologii, specjalność mikrobiologia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dwa semestry studiów magisterskich spędziłam w Niemczech, w ramach programu wymiany międzynarodowej na Uniwersytecie w Kassel. Obecnie mieszkam w Berlinie.

Moja miłość do języka niemieckiego rozkwitła ponad 10 lat temu, kiedy to zostałam fanką zespołu Rammstein. Niedługo potem zafascynowała mnie mentalność oraz kultura niemiecka. Poza tym interesuję się immunologią,  możliwością wykorzystania komórek macierzystych w nowoczesnej medycynie, lotnictwem cywilnym oraz stosunkami dyplomatycznymi pomiędzy Polską a Niemcami.   

Swoją przygodę z GFPS-Polska rozpoczęłam od uczestnictwa w Tandemie 2015. Oprócz znacznej poprawy swoich umiejętności językowych, poznałam wspaniałych przyjaciół. Już podczas trwania Tandemu zdecydowałam, że chce kontynuować tą przygodę z GFPS. To zaowocowało tym, że zostałam organizatorką Tandemu 2016. Brałam także udział w Dniach Miast, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że utożsamiam się z ideą Stowarzyszenia i jest mi ona niezmiernie bliska. Można by rzec, że w tym Stowarzyszeniu robiłam już prawie wszystko, począwszy od Koordynatora Projektów i Wiceprezesa, po Prezesa a potem Członka Komisji Rewizyjnej aż do funkcji Skarbnika.

Uwielbiam stawiać sobie wyzwania i je potem realizować, dlatego zdecydowałam się dalej aktywnie zaangażować w życie Stowarzyszenia. Ponadto posiadając doświadczenie zdobyte podczas 4 lat pracy w Zarządzie GFPS-Polska, będę dzielić się tą wiedzą i wspierać w działaniach innych Członków Zarządu oraz GFPS-Polska.

Moje obowiązki:

 • ewidencja dokumentów księgowych,
 • współpraca z biurem rachunkowym,
 • współpraca z Koordynatorem Projektów w sprawie rozliczania projektów,
 • kontrolowanie przebiegu załatwiania spraw administracyjnych związanych
  z legalizacją wypłat stypendiów,
 • wykonywanie bieżących transakcji w Stowarzyszeniu.

Opiekunka członków Stowarzyszenia – Karolina Kostrzewska

Karolina Kostrzewska

O sobie: Cześć! Mam na imię Karolina i w tej kadencji przydzielono mi funkcję Opiekuna Członków. Moja misja? Dbanie o to, aby każdy mógł zaczerpnąć z atmosfery inspirującej do poznawania nowych ludzi i przeżywania przygód w naszym Stowarzyszeniu. To dla mnie idealne zadanie, bo jeśli kiedyś nas odwiedzisz to będę mogła Cię poznać i już teraz bardzo się z tego cieszę!

Z GFPS poznałam się na Tandemie w 2018 roku. Mogę z ręką na sercu przysiąc, że tak wspaniałych wakacji nigdy nie przeżyłam. Samo za siebie mówi fakt, że do dziś rozwijam przyjaźnie z niektórymi uczestnikami. To doświadczenie zachęciło mnie do uczestnictwa w programie stypendialnym, co okazało się kolejnym strzałem w dziesiątkę. Akwizgran, lub też Aachen zapamiętam na całe życie jako miejsce, które dało mi mnóstwo siły i wiary w swoje możliwości.

Na co dzień studiuję Inżynierię Materiałową na ZUT w Szczecinie. Ciekawy kierunek? Nawet bardzo! Uczę się jak zajrzeć „w głąb” procesów wytwarzania, technologicznych, a także eksploatacji, aby dowiedzieć się, jakiego materiału użytkownik produktu tak naprawdę potrzebuje. Być może taki nie istnieje i trzeba go dopiero stworzyć? Jak już możesz się domyślać – właśnie wyzwania są tym, co mnie w życiu kręci!

Jeśli jesteś ciekawy GFPS i nie wiesz, jak zacząć, to śmiało, czekam na maila właśnie od Ciebie!


Zarządy z poprzednich lat:

2019-2020

 • Hubert Lau, Magdalena Ubysz, Katarzyna Urbańczyk, Tabea Schleinitz, Klaudia Jóźwiak

2018-2019

 • Maja Derebecka, Klaudia Jóźwiak, Magdalea Ubysz, Jakub Jałowiec, Aneta Brejniak, Marcin Wierzbowski

2017 – 2018

 • Klaudia Jóźwiak, Joanna Żuławińska, Anna Chorobowicz, Marcin Tadrzak (III 2017 – X 2017), Roman Szlązak (III 2017 – X 2017), Joanna Pietrzyk (X 2017 – III 2018), Jakub Jałowiec (X 2017 – III 2018)

2016-2017

 • Hubert Lau, Klaudia Jóźwiak, Marcin Tadrzak, Mari Jegorowa, Marta Czarnecka, Maria Kołb

2015-2016

 • Joanna Malinowska, Magda Gramsz, Joanna Pietrzyk, Paulina Wójtowicz, Maciej Czarnecki, Maria Kołb

2014-2015

 • Bartosz Walenda, Sandra Jelonek, Joanna Pietrzyk, Zofia Kasińska, Weronika Warzocha, Anastazja Każapienka

2013-2014

 • Maciej Kensicki, Patrycja Pociecha, Daniel Piskur (III-VIII 2013), Tomasz Żarnowski (IX 2013 – III 2014), Zofia Kasińska, Johannes Sporrer, Bartosz Walenda (X 2013 – III 2014)

2012-2013

 • Maciej Kensicki, Patrycja Pociecha, Daniel Piskur, Katarzyna Wojnicka, Marta Kabsch

2011-2012

 • Andrzej Ceglarz, Dorota Niewęgłowska, Liliana Leśniak, Agnieszka Pinczyńska, Angelika Gogół, Barbara Radoń (do X 2011)

2010-2011

 • Paulina Bocheńska, Anna Buczek, Magdalena Stępień, Karolina Głębocka, Marek Morawiak

2009-2010

 • Paulina Bocheńska, Agnieszka Kret, Maja Niestrój, Karolina Głębocka, Sara Woźny, Filip Piasecki

2008-2009

 • Marcin Czerkawski, Irena Domachowska, Konrad Wudkowski, Agnieszka Kret, Dorota Pyra (do XII 2008)

2007-2008

 • Agata Tomczak, Tomasz Piróg, Anna Nowak, Agata Chutnik (III-VII 2007), Marcin Czerkawski, Anna Kaukel (III-IX 2007), Dorota Pyra.

2007-2006

 • Marzena Karch, Agata Tomczak, Aleksandra Augustyniak, Joanna Maria Spychała, Alicja Osio (III-VI 2006), Aleksandra Szewczyk (od VI 2006)

2006-2005

 • Katarzyna Homan, Marzena Karch, Jarosław Mazurek, Joanna Szczepanik (w okresie III-XI 2005), Anna Guzik (od XI 2005), Dariusz Drążkiewicz (III-XI 2005), Joanna Maria Spychała (od XI 2005)

2005-2004

 • Katarzyna Młyńczak, Katarzyna Homan, Jarek Mazek, Dorota Kmiecik, Ewa Dorosz, Tomasz Wasilewski

2004-2003

 • Katarzyna Młyńczak, Iwona Pasieka, Jarek Mazek, Ania Romankiewicz, Maciek Jońca

2003-2002

 • Anna Artwińska, Renata Rakoczy, Paulina Dębska, Marek Petniakowski, Maciek Traczyk, Witold Moszyński – (w okresie III-VIII 2002)

2002-2001

 • Anetta Domazer, Urszula Kwiatek, Hanna Filipek, Karol Jaszczyński, Jarosław Wiśnioch

2001-2000

 • Agnieszka Kastelik, Anna Czogała, Witold Rogacki, Piotr Mazerant, Karol Jaszczyński, Tomasz Smaza

2000-1999

 • Joanna Byrska, Magda Kusior, Katarzyna Sułek, Dorota Barwińska, Aretha Wasilewska, Andrzej Kobielski

1999-1998

 • Joanna Dybiec, Magdalena Kusior, Paulina Wiśniewska, Katarzyna Sułek, Piotr Iwanowski, Aretha Wasilewska

1998-1997

 • Anna Chrzanowska, Bartosz Filipowicz, Paulina Wiśniewska, Piotr Iwanowski, Dorota Michałowska, Janusz Piegza

1997-1996

 • Anna Chrzanowska, Katarzyna Kluczna, Kinga Leżańska, Dorota Michałowska, Anna Warda, Janusz Piegza

1996-1995

 • Artur Kluczny, Krystyna Kozłowska, Kinga Leżańska, Renata Burda, Wiktor Kowalczyk

1995-1994

 • Artur Kluczny, Grzegorz Szulczewski, Kinga Leżańska, Krystyna Kozłowska, Wiktor Kowalczyk

Komitet Zalożycielski z 28.08.1994