Jubileusz GFPS – Jak to było?
W dniach 27 – 29 września 2024 Członkowie, Przyjaciele, Alumni i Osoby Wspierające GFPS zebrały się w Warszawie, aby świętować pięciokrotne urodziny: 40 lat GFPS e.V., 30 lat GFPS-Polska, 25 lat GFPS-CZ, 4 lata GFPS-Україна oraz 20 lat programu z Białorusią.
W typowo GFPS-owym stylu jubileuszowy weekend rozpoczął się w piątek wieczorem polsko-niemiecko-ukraińskim tridemem pełnym animacji językowych oraz możliwości do międzynarodowej i międzypokoleniowej wymiany. Tridem w Goethe-Institut Warschau był połączony z otwarciem wystawy o tytule „GFPS łączy|verbindet|spojuje|з’єднує|злучае”. Podczas dalszej, mniej formalnej, części wieczoru uczestnicy mogli zweryfikować i pogłębić zdobytą wiedzę biorąc udział w quizie o historii Stowarzyszeń Partnerskich GFPS. Nikt z obecnych nie zapomni liczby 1345 – na przestrzeni lat, to właśnie tyle pobytów stypendialnych było możliwe dzięki GFPS.
Sobotnie przedpołudnie rozpoczęło się warsztatami o tematyce społeczno-kulturowej. Osoby uczestniczące w pierwszym warsztacie zagłębiły się w temat zaangażowania w społeczeństwo obywatelskie w kontekście GFPS oraz poświęciły uwagę sytuacji więźniów politycznych na Białorusi. Podczas drugich kulinarno-historycznych warsztatów zaprezentowany został temat „Barszcz/борщ – jednocząca potrawa?”, a następnie dyskutowano nad „składnikami przepisu na GFPS”.
Reszta dnia upłynęła na próbach ubrania w słowa wyjątkowości GFPS. Podczas wieczornych celebracji w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w obecności ponad 140 gości, przestrzeń wypełniała się wspomnieniami o 40 latach wielostronnych wymian i spotkań:
Słowami „można mieć dużo dobrych pomysłów, ale ich realizacja możliwa jest tylko wspólnie” rozpoczął swoje przemówienie Georg Ziegler (założyciel GFPS e.V.). Podczas swojej przemowy opisywał utopijne początki GFPS, które jeszcze przed upadkiem żelaznej kurtyny, rozumiane były jako „manifestacja woli zjednoczonej Europy”.
Krystyna Kozłowska (współzałożycielka GFPS-Polska) w swojej przemowie skupiła się na zasadach wzajemności, na których opiera się wolontariacka praca w Stowarzyszeniach partnerskich GFPS. Gesine Schwan (patronka honorowa GFPS e.V.) podkreśliła znaczenie 40-letniej solidarności ponad granicami. Obecni przewodniczący GFPS e.V. i Polska, Paweł Kurtysiak i Kirill Kappes, poinformowali o swoich bieżących staraniach, oraz pracy na rzecz GFPS, nawet w czasach ograniczonych środków finansowych.
Piotr Kwiatkowski i Stephan Erb (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży), Dr. Anna Hoffmann (Zeit Stiftung Bucerius) i Silja Schultheis (Czesko-Niemiecki Fundusz Przyszłości) jako przedstawiciele wieloletnich organizacji partnerskich GFPS, i częściowo alumni GFPS, złożyli gratulacje z okazji pięciokrotnego jubileuszu. Ich przemówienia skupiały się na wieloletniej udanej współpracy, personalnych i profesjonalnych kontaktach z Członkami Stowarzyszenia oraz zwracały uwagę, że GFPS „zawsze miało oczy szeroko otwarte na zmiany polityczno-społeczne w regionie”. Wszystkie osoby przemawiające podkreślały znaczenie zaangażowania w społeczeństwo obywatelskie, szczególnie w kontekście wzrostu skrajnej prawicy w Europie, pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, czy autorytarnych represji na Białorusi. Jak podsumowała Róża Thun (publicystka, była Europarlamentarzystka) stypendia GFPS tworzą przestrzeń do spotkań, które mogą przezwyciężyć granice i podziały społeczne.
Drugą częścią jubileuszowej gali był panel dyskusyjny o tytule „40 lat wspólnych spotkań w Europie Środkowej i Wschodniej”, podczas którego każdy z gości mógł zabrać głos. W trakcie oficjalnych dyskusji, jak i w rozmowach w kuluarach, czy podczas niedzielnego śniadania często wybrzmiewały te same słowa i jasne stawało się, że GFPS zmienia życie, niech buduje jeszcze więcej mostów i żyje nam sto lat!