p/ost-Migrationsgeschichten: Berlin opowiedziany na nowo Forum Berlin 20-23.02.2020
Zapraszamy Was bardzo serdecznie do udziału w Forum w Berlinie, które odbędzie się w dniach 20-23 lutego 2020.
Projekt skierowany jest, jak zawsze, do naszych stypendystów, członków oraz wszytskich studentów i młodych dorosłych z krajów europy środkowo-wschodniej zainteresowanych współpracą międzynarodową i wymianą międzykulturową
W związku z ogromnym zainteresowaniem oraz ilością zgłoszeń, wraz z dniem 31.01.2020 zgłoszenia dla osób z Polski zostały zamknięte. Wciąż są wolne miejsca dla osób z niemieckim adresem zamieszkania.
p/ost-Migrationsgeschichten1: Berlin opowiedziany na nowo
Co mówią nam o naszym mieście zielono zarośnięte podwórze za starą żelazną bramą, duża hala targowa w dzielnicy bloków z wielkiej płyty oraz kolorowa witryna sklepowa? Opowiadają o historii i teraźniejszości miasta oraz, jeśli przyjrzymy się dokładniej, o nowych ludziach, którzy pozostawili tutaj po sobie ślad i którzy nieustannie przebudowywują przestrzeń – na pierwszy rzut oka jest to często niedostrzegane.
Z racji tego chcemy wraz z Wami podczas Forum przyjrzeć się bliżej historii Berlina, która to jest przede wszystkim historią migracji. Udamy się wspólnie w odkrywczą podróż pod hasłem „Spójrz przez moje okulary“, poprowadzeni przez lokalnie zaangażowanych ludzi ze wszystkich stron świata jak i przez pokolenia ost-migracyjnego Berlina: Jak zjednoczył się podzielony dotąd Berlin, jak żyją rodziny byłych tureckich gastarbeiterów, gdzie spotyka się wietnamska społeczność i jak wygląda sytuacja z uchodźcami, o których tak wiele dyskutuje się od 2015 roku?
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczkach i warsztatach w celu omówienia obcości, przynależności, uczestnictwa i dyskryminacji na przykładzie wielokulturowego Berlina. Podczas tego projektu możemy się również zastanowić, jaki maja wpływ na nas te tematy – w naszym mieście, w naszych własnym życiu oraz w społeczeństwie, w którym żyjemy.
W szczególności cieszymy się na naszych Stypendystów: nie tylko na ich doświadczenia z zagranicznego wyjazdu semestralnego z GFPS, ale również na prezentacje projektów na koniec pobytu studyjnego.
Chcielibyśmy, aby to wydarzenie, nie tylko ze względu na temat projektu, zostało zrozumianie przez wszystkich uczestników jako przestrzeń wrażliwą na dyskryminację. Wspólna przestrzeń, w której zachowania dyskryminujące nie powinny mieć miejsca. Przez takie zachowanie rozumiemy wszelkie formy rasizmu, seksizmu, antysemityzmu i antycyganizmu jak i również wrogie nastawienie do migrantów, homoseksualistów, transseksualistów i osób ze społeczności LGTB. To, czy zachowanie uznaje się za dyskryminujące lub naruszające zależy od odczucia osoby, która została z nim skonfrotowana. W ten sposób chcielibyśmy stworzyć pełną szacunku, solidarną i miłą atmosferę jak i przestrzeń do wymiany dla wszystkich uczestników i prelegentów.
Koszty uczestnictwa w projekcie
członkowie GFPS – 60 zł/ 25 Euro
osoby spoza GFPS – 120 zł / 40 Euro
Zgłoszenia do 15.02.2020
link do formularza zgłoszeniowego
Przypominamy, że oprócz tańszego uczestnictwa w projekcie, nasi członkowie otrzymują zwrot kosztów podróży w wysokości 50%, gdy projekt (tak jak ten) odbywa się poza Polską. O tym jak zostać naszym członkiem lub odnowić członkostwo, oraz o wynikających z tego przywilejach, więcej informacji tutaj.
Program (stan z 11.01.)
Czwartek, 20.02.2020 do godz. 17:00
19:30 |
Kolacja w miejscu zakwaterowania Oficjalne rozpoczęcie projektu:
|
Piątek, 21.02.2020 07:30 – 08:30 09:00 10:00 13:00 15:30
19:00 20:30 |
Śniadanie w miejscu zakwaterowania Odjazd! Prezentacje Stypendystów w Uniwersytet Humboldtów w Berlinie (HU Berlin, Unter den Linden 6, 10117 Berlin) Obiad na stołówce Zwiedzanie wraz z oprowadzaniem Obozu przejściowego dla uchodźców Marienfelde (po polsku i niemiecku), (Marienfelder Allee 66-80, 12277 Berlin) Kolacja w miejscu zakwaterowania Dla chętnych: pokaz filmu dokumentalnego „Jedna ulica – dwa światy“ (dt. “Eine Straße – Zwei Welten”) W tym samym czasie: Ewaluacja Programu Stypendialnego (obowiązkowa dla Stypendystów!) |
Sobota, 22.02.2020 08:00 – 09:30 10:00 11:00
16:00
|
Śniadanie w miejscu zakwaterowania Podział na trzy grupy i odjazd! Oprowadzanie po mieście przez lokalnych, (post-) migracyjnych aktywistów:
Warsztaty refleksyjne (po polsku i niemiecku):
Kolacja – indywidualnie (możliwa również w miejscu zakwaterowania) Czas wolny |
Niedziela, 23.02.2020 09:00 – 10:30 11:00
|
Śniadanie w miejscu zakwaterowania Oficjalne zakończenie projektu
Powrót do swoich miast |
1W tytule projektu zawarta jest gra słów, gdyż przedrostek „post-“ oznacza wg Słownika języka polskiego PWN «pierwszy człon wyrazów złożonych tworzący nazwy i określenia osób, rzeczy lub zjawisk występujących później od czegoś lub będących późniejszą formą czegoś». Natomiast słowo „ost“ oznacza wschód.
Po II wojnie światowej Berlin został podzielony na część wschodnią oraz zachodnią i podział ten trwał do 3 października 1990. Wiele osób próbowało przedostać się z Berlina Wschodniego (Niemieckiej Republiki Demokratycznej, NRD) do Berlina Zachodniego (Niemieckiej Republiki Federalnej, RFN), często ryzykując życiem. Z racji tego „p/ost-Migrationsgeschichten“ można tłumaczyć zarówno jako historie migracyjne ludności z innych krajów jak i również obejmuje tematykę prób przedostania się z Berlina Wschodniego do RFN.