Relacja z „Chances of Diversity”
Na zaproszenie Initiative Mittel und Osteuropa (InMoe) zrzeszającej około 30 organizacji działających w regionie, w tym GFPS-Polska, wzięłam udział w projekcie „Chances of Diversity: Youth Initiatives and Peacebuilding in Central and Eastern Europe”, który odbył się w dniach 28.10-02.11.2017. Około 40 młodych ludzi, studentów oraz działaczy społecznych uczestniczyło w warsztatach, które miały za zadanie przybliżyć problemy i możliwości związane z pracą w różnorodnych grupach, nauczyć podstaw dialogu oraz umiejętności aktywnego słuchania.
Jednymi z ciekawszych zajęć była prezentacja własnego kraju, a także tworzenie „map regionu”. Podczas tego ćwiczenia przeprowadzaliśmy krótkie wywiady z innymi uczestnikami, a następnie zapisywaliśmy ich komentarze na plakatach dotyczących danego kraju. Zadanie to uświadomiło, jak trudno jest przekazać złożoną rzeczywistość w kilku hasłach np. jakie są tematy tabu w Polsce, z czego dumni są Polacy, jak spędzają czas wolny itp. Stereotypy tworzą się przez uogólnienia, których dopuszczamy się mimowolnie. Wiele z nich jest krzywdzących, ale z drugiej strony jest to sposób porządkowania świata. Podczas warsztatów często pojawiały się zagadnienia, nad którymi kontynuowaliśmy zacięte dyskusje do późnego wieczora, podczas wspólnej kolacji oraz spacerów po Berlinie. Czy mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do nauki w swoim ojczystym języku, czy też powinny obowiązkowo kształcić się w języku kraju, w którym żyją? Jak pogodzić tolerancję i szacunek z tradycjami kulturowymi danego kraju w kontekście migracji? Jak prowadzić dialog z osobami, które nie są skłonne wysłuchać argumentów drugiej strony? I chyba najważniejsze: Czy można patrzeć na świat obiektywnie, inaczej niż przez pryzmat własnych doświadczeń?Uczestnictwo w projekcie było dla mnie potężną dawką inspiracji do tworzenia nowych projektów, przemyśleń na temat efektywnej komunikacji i współpracy oraz przede wszystkim okazją do poznania fantastycznych osób, zarówno prowadzących warsztaty, jak i uczestników, którzy w kilka dni stworzyli niezwykle przyjacielską atmosferę. Spotkanie miało też wymiar praktyczny, ponieważ miałam okazję do nawiązania kontaktów z organizacjami z Białorusi, z którymi jako GFPS-Polska chcemy zorganizować wspólny projekt w przyszłym roku.
Pierwszego listopada reprezentowałam również GFPS-Polska podczas Walnego Zebrania InMoe. Pomimo problemów, z którymi od dłuższego czasu zmaga się organizacja, został wybrany nowy zarząd, który z nową energią zajmie się przygotowaniem długofalowej strategii i wzmacnianiem współpracy z organizacjami partnerskimi. Po uczestnictwie w projekcie „Chances of Diversity” jestem osobiście przekonana, że InMoe ma ogromy potencjał do realizacji profesjonalnych projektów, wspierania kontaktów między organizacjami i dostarczania inspiracji do nowych aktywności. Serdecznie dziękuję organizatorowi przedsięwzięcia Timo Pfender oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Zachęcam również do śledzenia informacji dotyczącej organizowanych projektów, być może spotkamy się tam w kolejnym roku!
Joanna Żuławińska