Sąsiedzi 3.0
Ruszył nabór do pierwszej edycji Sąsiadów 3.0
Sąsiedzi 3.0 to polsko-ukraińsko-białoruski program pozaformalnej edukacji obywatelskiej, którego celem jest wspieranie osób działających na rzecz solidarności oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, na Ukrainie i Białorusi.
Program zachęca do brania czynnego udziału w demokratycznych procesach podejmowania decyzji dotyczących organizacji życia w społeczeństwie. W ten sposób promuje aktywne postawy obywatelskie oraz solidarność międzyludzką przy uwzględnieniu otaczającego środowiska. „Prowokujemy do odważnego kształtowania świata według własnych pomysłów i marzeń. Naszą cechą charakterystyczną jest praca oparta na metodach edukacji pozaformalnej, której charakter w naturalny sposób pobudza do aktywnego uczestnictwa, krytycznego myślenia, budowania zespołów i owocnej pracy w grupie” – mówi Katarzyna Dorota, koordynatorka Sąsiadów 3.0 w Polsce.
Kto może zostać uczestnikiem programu Sąsiedzi 3.0?
Program przeznaczony jest dla osób od 18 do 35 roku życia, mieszkających w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, które chcą zacząć lub kontynuować swoją przygodę z aktywizacją społeczności lokalnych. Program zaprasza do współpracy ludzi z różnych środowisk i o różnym wykształceniu, studentów, jak i niestudiujących, wolontariuszy z organizacji pozarządowych, jak i osoby niezwiązane z żadnymi instytucjami, pracujące oraz bezrobotne, mieszkańców miast i wsi.
Zgłoszenia przyjmowane są od indywidualnych osób oraz lokalnych zespołów (2 osoby), które mają pomysł na projekt lub na zmianę w swoim otoczeniu. Działania mogą mieć również charakter międzynarodowy – mogą być realizowane wspólnie przez uczestników z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Przebieg programu?
Program trwa od maja 2016 do czerwca/lipca 2017. Podczas tych kilkunastu miesięcy uczestnicy spotykają się na międzynarodowych warsztatach, odbywają wizyty sąsiedzkie i pracują w swoich społecznościach lokalnych. Narzędziami zmian społecznych w rozumieniu programu są projekty lokalne, którym Sąsiedzi 3.0 zapewniają niewielkie wsparcie finansowe.
Zgłoszenia przyjmowane są online do 18 marca 2016 włącznie: formularz rejestracyjny
Więcej informacji: dialogue-for-change.org & facebook.com/susidy3.0
Background:
Program wyrasta z Pracowni Aktywności Obywatelskiej i jest oparty na jej wartościach. Został stworzony dzięki doświadczeniu osób, które przez lata dbały o rozwój Pracowni. To połączenie stanowi unikatową sytuację, w której nowy i innowacyjny program jest budowany na solidnych fundamentach sprawdzonej struktury, z której koordynatorzy czerpią inspiracje, uwzględniając nieustannie zmieniające się otoczenie i aktualne potrzeby społeczeństw lokalnych.
Partnerzy i donatorzy:
Polsko-ukraińsko-białoruski program dla aktywnych lokalnie jest realizowany w ramach projektu Dialogue for Change , finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Fundację Roberta Boscha.
Partnerami programu w Polsce są Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca z Rudy Śląskiej, Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska oraz Stowarzyszenie To.Pole z Krakowa.
Operatorami programu w skali międzynarodowej są stowarzyszenie MitOst z Berlina oraz organizacja Insha Osvita z Ukrainy.
Kontakt:
Sąsiedzi 3.0:
Marta Gawinek-Dagargulia – Polska, Białoruś
MitOst e.V