Dni Miast GFPS w Szczecinie
W tym roku 6-9 października, odbyły się Dni Miast GFPS w Szczecinie, pod hasłem „Szczecin – miasto nieznane”. Członkowie oraz sympatycy GFPS spotkali się ponownie w tradycyjnym formacie projektu naszego Stowarzyszenia.
Do „rodzinnego” grona GFPS, zostali serdecznie przyjęci nowe stypendyści z Niemiec i Białorusi.
W czwartek po południu projekt rozpoczął się od gry integracyjnej w naszym hostelu „Cuma”. Po kolacji i przybyciu reszty uczestników udaliśmy do najstarszego kina na świecie- „Pionier”, gdzie w kameralnym gronie oglądaliśmy niemiecki film „Frau Müller musi odejść”.
W piątek odbyło się uroczyste wręczęnie certyfikatów naszym stypendystom semestru zimowego 2016/2017. Po rozdaniu certyfikatów, Prezes GFPS-Polska- Hubert Lau oraz Przedstawiciel Zarządu GFPS e.V.- Tammo Fuchs przedstawili nam prezentację o działalności GFPS.
Po południu mieliśmy ciekawą wycieczkę do Centrum Dialogu „Przełomy”, który oficjalnie został otwarty w styczniu bieżącego roku. To niezwykłe, podziemne muzeum, opowiadające najnowszą historię Szczecina- ważne przełomy w dziejach historycznych, które dokonały się tu po 1945 roku.
Po odwiedzeniu tego Muzeum Narodowego, udaliśmy do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, która znajduje się w pobliżu. Od września 2014 r. Filharmonia mieści się w nowoczesnym budynku, zaprojektowanym przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga. Budynek jest laureatem wielu nagród architektonicznych, a jego kształt przypomina śnieżny szczyt górski. Mieliśmy okazję wraz z przewodnikiem zwiedzić wnętrze tego budynku.
W godzinach wieczornych spotkaliśmy się z kapłanem jedynej w Szczecinie cerkwi prawosławnej. Zadawaliśmy mu pytania, na które on starał się szczegółowo odpowiadać.
Po powrocie do hostelu, mieliśmy pyszną kolację-wyśmienite pierogi, a po kolacji wysłuchaliśmy prezentacji miejscowego przewodnika- Tomka Szczecińskiego na temat atrakcji i historii Pomorza Zachodniego.
W sobotę nasza trasa rozpoczęła się od zwiedzania Parku im. Jana Kasprowicza, gdzie mieści się strusia ferma. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Techniki.
Po południu odbyła się Gra Miejska, dzięki której zapoznaliśmy z głównymi zabytkami Szczecina a tym samym lepiej poznaliśmy to miasto. Zespół z największą liczbą punktów otrzymał nagrodę.
Po obiedzie, zarówno niemieccy jak i białoruscy stypendyści spotkali się z Przedstawicielami Zarządu GFPS-Polska w celu omówienia szczegółów stypendium.
Kolejną atrakcją było wyjście do klubu „Rocker”, gdzie odbył koncert na żywo, mieliśmy więc okazję dużo tańczyć do wczesnych godzin porannych.
Z resztką sił, w niedzielę poszliśmy na wycieczkę do Zamku Książąt Pomorskich, w którym odbyła się ewaluacja projektu i niestety jego zakończenie.
Miło i intensywnie spędziłam czas w Szczecinie i jak zwykle na tego typu wydarzeniach w GFPS, poznałam nowych ciekawych ludzi. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy się mogli ponownie spotkać na kolejnym projekcie.
Autor: Marina Yegorova
Foto: Marina Yegorova